Pražské opevnění v 19. století

Ještě ve druhé polovině 19. století byla Praha v tehdejších svých hranicích uzavřena pásem hradeb. Kromě menšího úseku gotického opevnění z Karlova do Nuselského údolí šlo o barokní opevnění, jak se dodnes zachovalo na Strahově a na Vyšehradě. Vstup do Prahy byl možný pouze prostřednictvím deseti silničních bran (z toho tři sloužily jako průchod pevností na Vyšehradě a zachovaly se do současnosti). Další brána, Písecká, se zachovala na Hradčanech. Kromě silničních bran byla v roce 1845 ještě proražena opevněním brána železniční na dnešním Masarykově nádraží. Ale i ta se na noc zavírala.

Představit si podobu již neexistujícího opevnění Prahy může být obtížné, zejména v místech, kde se nacházely brány. Tento text se pokouší o virtuální hmotovou rekonstrukci bran Poříčské, Železniční, Nové (Vídeňské) a Újezdské, včetně jejich nejbližšího okolí kolem roku 1860. Tedy těsně před zrušením pevnostního statutu Prahy a před počátkem demolice jejího opevnění.

Poříčská brána

Poříčská brána na křižovatce 'Těšnov', vzadu železniční brána a kavárna Bohemia na hradbách
Poříčská brána stála na křižovatce dnešních ulic Na Poříčí, Na Florenci a Těšnov. Až do roku 1858 byla v barokní podobě a její průjezd byl situován o několik metrů severněji od osy ulice Na Poříčí, čemuž odpovídala i původní uliční čára domu čp. 1059-II.

Poříčská brána, pohled z dnešní Magistrály
V letech 1858 a 1859 došlo kvůli zvýšení dopravní propustnosti ke zazdění staré brány a vystavění nové brány v ose dnešních ulic Na Poříčí a Sokolovská, čímž brána ztratila velkou část obranného významu. Brána ve stylu tudorovské gotiky sloužila už jen pro regulaci vstupu osob do Prahy a pro ochranu potravní čáry – výběr akcízu.

Málo zmiňovanou skutečností je, že původní barokní Poříčská brána byla ve své hmotě zachována, podobně jako na Újezdě. Na vnitřní straně byl prostor adaptován (patrně na obchod) a na vnější strany byla zazděna tak, že v hradební zdi nebyla rozpoznatelná.

Železniční brána

Železniční brána, pohled z Vítkova
Železniční brána (šlo o šest samostatně zavíraných průjezdů, každý pro jednu kolej) byla dodatečně vestavěna do kurtiny mezi bastionem XXII (sv. Kryštofa) a XXIII (sv. Mikuláše) v roce 1845. Uprostřed mezi průjezdy bylo šest krytých stání pro vagony, s vjezdy pouze z vnitřního nádraží. Rozdělovala tehdejší nádraží Stání dráhy (dnes Masarykovo) na vnitřní a vnější část.

Železniční brána na dnešním Masarykově nádraží. Vlevo na bastionu kavárna Bohemia.
Před branou byl hradební příkop překlenutý dvěma mosty, každý pro tři koleje. V případě vojenského ohrožení města mohly být mosty odstraněny. Stavba brány (včetně zřícení její části) je detailně popsána v knize pana Honse „Velká cesta“, vydané k výročí prvních sta let Olomoucko–pražské dráhy.

Nová brána

Nová brána v dnešních Vrchlického sadech, pohled k Senovážnému náměstí
Po špatných zkušenostech ze švédského obléhání byla původní gotická (Kutno-)Horská brána zrušena a přesunuta z dnešní Hybernské ulice směrem na jih, blízko k východnímu cípu Senovážného náměstí.

Nová brána, pohled z dnešní Magistrály
Tam měla být méně zranitelná dělostřeleckým ostřelováním ze žižkovských svahů. Následně dostala jméno Nová, někdy též Vídeňská. Až do okamžiku bourání hradeb se zachovala ve své původní barokní podobě.

Újezdská brána

Újezdská brána, pohled od křižovatky Újezd
Brána na Újezdě byla mezi pražskými branami specifická tím, že před ní byl vybudován ravelin pro zvýšení její obranyschopnosti. V původní barokní podobě respektovala vojenskou zásadu doporučující, aby průjezd branou nebyl přímý, ale lomený – tím se mimo jiné zvyšovala odolnosti proti proražení brány výstřelem z děla.

Újezdská brána, pohled od Smíchova. Vpravo původní brána, vzadu kasárna.
V roce 1862 došlo podobně jako u Poříčské brány k její přestavbě zaměřené na zvýšení dopravní propustnosti a odhlížející od jejího vojenského významu. Narovnáním průjezdu do přímky v ose ulice se původní vnější portál ocitl zcela mimo ulici (a se zazděnými průchody se zachoval se až do demolice hradeb v letech 1891–92). I na vnitřní straně byly ponechány zbytky původní barokní brány a celek působil poněkud podivně.

Karel Pták a fotografie novoměstských bran

Karel Pták (*1839 †1911) působil od roku 1861 jako fotograf se sídlem ve Štěpánské ulici čp. 642. Svůj soubor fotografií čtyř novoměstských bran nafotil v letech 1873 až 1874. Zdá se, že nejprve v roce 1873 vyfotil Poříčskou bránu – patrně už s vědomím blížícího se okamžiku její demolice.

Následně si uvědomil dokumentační hodnotu snímku a oslovil městskou radu s nabídkou na fotografické zdokumentování všech doposud stojících novoměstských bran, vždy po dvou kusech (myšleno asi vnitřní a vnější stranu každé z bran), ve formátu 15” × 18” a za cenu 36 zl. Nabídka byla přijata na konci července 1874, tedy již po zahájení systematického bourání hradeb. Další tři brány – Novou, Koňskou a Žitnou (Železniční už v té době nestála) tak fotil opravdu na poslední chvíli, když už byly rozebírány hradby po jejich stranách. Vzhledem k těsné kompozici záběrů to však na fotografiích není patrné. Fotografie řádně dodal a odměna mu byla vyplacena, jak o tom informuje k 29. říjnu 1874 ředitel Hospodářského úřadu města Prahy pan Jenšovský.

Poříčská brána – kombinace se starou fotografií (K. Pták, 1873)

Fotografie Poříčské brány byla využita jak při vytváření modelu, tak i pro fotomontáž obsahující jak původní fotografii z roku 1873, tak novodobou fotografii z roku 2017 a nakonec i vytvořený virtuální model.

Galerie obrázků

Další ukázky pražských bran a opevnění jsou v sekci Pracovní 3D modely.

Videoukázka

Vizualizace dnes již neexistujících bran pražského opevnění – Poříčské, Železniční, Nové a Újezdské.

 


Modely pražského opevnění byly poprvé prezentovány na konferenci „Město a jeho hradby“ pořádané Archivem hl. m. Prahy v roce 2017, a následně pak publikovány v textu „Virtuální rekonstrukce podoby pražského opevnění 19. století“ ve sborníku Documenta Pragensia XXXVIII vydaném v roce 2019. ISSN 0231-7443.
 
Poslední aktualizace: 26. října 2024